Děti z mateřinek se nemocnice nebojí

15. květen 2019

Téměř 150 dětí z mateřských škol na Opavsku se zúčastnilo závěrečného setkání v rámci programu Nebojme se nemocnice, které proběhlo ve dnech 13. až 15. května na Střední zdravotnické škole v Opavě. Samotného finále programu se účastnily všechny zařazené školy: MŠ a ZŠ Hlavnice, MŠ Malé Hoštice, MŠ Otice a MŠ Stěbořice.

Na SZŠ Opava byly pro žáky mateřských škol připraveny dvě stanoviště, první stanoviště bylo v tělocvičně, kde si žáci mateřských škol vyzkoušeli některé nové dovednosti – oční vyšetření, kreslení kostry podle modelu kostry a zvětšeného ilustrovaného rentgenového snímku, a také si zopakovali aktivity, kterým se věnovali při jednotlivých návštěvách v rámci projektu, k těm patřily oživování novorozenců, dětí a dospělých, obvazovou techniku v případě zranění, skládání kostry lidského těla a také si oživili nabyté znalosti o anatomii lidského těla s využitím torza lidského těla. Druhé stanoviště se nacházelo v odborné učebně pro ošetřovatelskou péči, kde pro děti byly připraveny další aktivity, pro zopakování to byla technika čištění zoubků a dezinfekce rukou, kromě těchto aktivit, si vyzkoušeli také měření krevního tlaku a saturace kyslíkem, poslechli si srdce a dýchání pomocí fonendoskopu, zahráli si na lékaře chirurgy, kteří operovali na panence s odnímatelnými orgány, zkusili si aplikaci injekcí na plyšácích a na závěr si také prakticky vyzkoušeli péči o miminko (přebalování, převlékaní, uložení do postýlky nebo do inkubátoru).

Na závěr návštěvy na SZŠ Opava obdrželi všichni žáci mateřských škol diplom o absolvování Zdravotní výchovy, omalovánku s obrázky všech témat, se kterými byli během roku seznámeni – Co udělám, když si nevím rady?, Co dělat, když se zraní kamarád?, Jak si správně umýt ruce a zoubky?, Jak předcházet nachlazení a nemocem?, dále pak dostali reflexní pásek na ruku, sladkou odměnu a látkového panáčka. Žáci mateřských škol a také paní učitelky odcházeli z této poslední návštěvy na téma „ Nebojte se nemocnice! ” plné dojmů a nových poznatků.

Během těchto tří dnů se žákům věnovalo dvacet studentů druhých a třetích ročníků oboru zdravotnický asistent a zdravotnické lyceum pod vedením lektorek Mgr. Anny Marcolové a Mgr. Martiny Mičkerové a za účasti garanta projektu MAP Opavsko PhDr. Evy Cvekové.

Další fotky najdete ve fotogalerii:
http://www.mapopavsko.cz/deti-ukazaly-ze-se-nemocnice-neboji/