Mateřinky dostaly další nářadí a manuály pro polytechnickou výuku

7. říjen 2020

Kufříky byly hlavním tématem setkání ředitelek a garantek polytechnické výuky v mateřských školách. Zástupce Okresní hospodářské komory Opava Wallo Hinterberger a předseda Místní akční skupiny Jiří Krist předali devatenácti vyučujícím, ředitelkám a ředitelům kufříky s aku šroubováky a vrtáky, které rozšíří možnosti práce s pracovními stoly. Každý z účastníků setkání také obdržel zbrusu nový manuál pro práci s ponky nazvaný Malý svět. Vytvořila jej v rámci své maturitní práce studentka Střední školy umělecké a průmyslové v Opavě Valerie Šenková.

„V rámci naší společné aktivity s Okresní hospodářskou komorou Opava, statutárním městem Opava bylo ke konci září 2020 předáno již 33 ponků a bylo celkově zapojeno 32 sponzorských firem,“ uvedl manažer vzdělávání Martin Hořínek. Celkově by měly opavské firmy předat do školek 49 ponků. Pro vyučující proběhly již tři školení s tématem polytechniky a další se chystá 13. listopadu 2020. MAS Opavsko připravila také novou sérii videotutoriálů vytvořených podle metodiky Malý svět, ve kterých se zájemci mohou seznámit s nářadím používaným ve školách nebo s výrobou jednotlivých prvků jako domečky, cesta nebo dopravní prostředky. „V aktivitě budeme pokračovat i nadále, protože si myslíme, že podpora manuální zručnosti a rozvíjení talentu už u dětí je velice důležitá,“ uvedl manažer vzdělávání Martin Hořínek. Prozradil také, že MAS Opavsko chystá polytechnickou soutěž pro školky, která se bude jmenovat Postav si své město, která bude využívat zmíněné metodiky Malý svět.

Zavádění polytechnické výuky do mateřských škol je součástí projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání pro území Opavska a Vítkovska a společně se na něm podílí MAS Opavsko, město Opava a Okresní hospodářská komora Opava.

Milan Freiberg