René Szotkowski varoval před riziky na internetu

25. březen 2019

Uskalí komunikace na internetu přiblížil pedagogům, preventistům dalším posluchačům ve svém vystoupení 25. března 2019 na půdě Fakulty veřejných studií Slezské univerzity v Opavě zástupce vedoucího projektu E-bezpečí PhDr. René Szotkowski, Ph.D. Asi osmdesátku posluchačů seznámil s projektem E-bezpečí a zaměřil se hlavně na sexting neboli šíření intimních fotografií prostřednictvím internetu. Kybernetická kriminalita za posledních několik let rapidně vrostla. Zatímco v roce 2011 bylo v České republice zachyceno 1502 případů, v roce 2018 to bylo dokonce 6815 případů. S fenoménem sextingu podle průzkumů má alespoň jednu zkušenost téměř 20 procent patnáctiletých dětí a s věkem u mladistvých roste. U sedmnáctiletých to je dokonce téměř 35 procent.

René Szotkowski zmínil také různé druhy sociálních kanálů, které dnes mezi dětmi a mládeží “frčí”, jako například SNAPCHAT, SNAP MAP nebo TIK TOK. Posluchače také seznámil s pojmy jako kybergrooming nebo killingstalking nebo webcam trolling. Debata se točila i o regulaci používání mobilů o přestávkách, zveřejňování choulostivých fotek na běžných portálech jako Rajče.net nebo i na facebookových stránkách škol, kde se také mohou stát kořistí například pedofilů. Lektor doporučil také literaturu k tématu, například o sexuální výchově (Ty jsi holka, ty jsi kluk). Seznámil také přítomné s hlavními zásadami, na co by si děti i rodiče měli při užívání internetu dávat pozor.

Přednášku společně připravili Město Opava, Tým pro mládež, Anima Viva z. s. a Místní akční skupina Opavsko z. s.  v rámci Místních akčních plánů pro Opavsko a Vítkovsko.

Fotogalerii najdete tady:
http://www.mapopavsko.cz/rene-szotkowski-seznamil-posluchace-s-riziky-na-internetu/

Milan Freiberg, PR manažer MAS Opavsko z. s.