Thomas Pedroli přiblížil Umění komunikace

21. září 2018

Umění poslouchat své pocity představil asi čtyřicítce přítomných pedagogů, rodičů a dalších posluchačů holandský intuitivní pedagog Thomas Pedroli. Došlo i na praktické ukázky práce s emocemi, odhalování pocitů a myšlenek a podobné. Téma nejednou zarezonovalo jistě v každém z nás.  Thomas Pedroli například prozradil, že hněv je podle něj jeden z nejlepších pocitů, které máme, protože nás přinutí jednat. „Bez hněvu by nevznikla žádná budova, žádný společenský systém. Je na počátku každého projektu. Musíme ho ale využívat jako produktivní energii, nesmíme hněv zneužívat. Není to agrese, kterou používáme proti někomu nebo proti něčemu,“ zmínil dále.

Výchovu vedeme podle něj v duchu potlačování emocí. „Děti vychováváme k tomu, aby potlačovaly své emoce, neučíme je konstruktivně využívat hněv. Úplně stejně je to s radostí, kterou je učíme neprojevovat,“ říká Thomas Pedroli. Potlačené a nezpracované pocity pak vytvářejí v našem těle stres. Hromadí se a později se projeví životní krizí, a nebo tělo řekne dost a vytvoří nemoc.

O vychovávání dětí Thomas Pedroli také prohlásil, že to je nejlepší možnost osobnostního rozvoje. A zároveň příležitost k tomu se vrátit ke svým nezpracovaným emocím v určitém věku. „Děti samy v určitých fázích svého vývoje stlačí správný knoflík, kde nás to bolí. U našich vlastních dětí zvlášť a zvlášť v období puberty.“ Častým tématem přednášky bylo obracení se dovnitř, do sebe. Tím, že zůstáváme v kontaktu sami se sebou, se dostávám se k širokému spektru své kreativity. A uvnitř také najdeme odpovědi na své otázky.

Milan Freiberg (s přispěním Kateřiny Skalíkové)