Turnaj v deskových hrách si děti užily

27. březen 2019

Otice – Deset škol a dvanáct soutěžních družstev, tak vypadal turnaj deskových her nazvaný Kdo hraje, ten jede, který společnými silami připravili Místní akční skupina Opavsko z. s. a HRAcí DEskové Centrum Legie z Hradce nad Moravicí. Uskutečnil se v Kulturním domě Otice 27. března 2019. V turnaji zvítězila ZŠ Opava, Vrchní s celkovým počtem 94 bodů, na druhém místě skončila ZŠ Opava, Edvarda Beneše s 93 body a třetí místo patřilo ZŠ TGM, Opava, Riegrova s 89 body.

Turnaj co do rozsahu a počtu zapojených škol neměl dosud v České republice obdoby. Zúčastnilo se jej 120 dětí, nad jejich hrou bděli čtyři rozhodčí a hladký průběh soutěže zajišťovalo nejméně 7 dalších organizátorů převážně z MAS Opavsko z. s.

Každý tým se skládal z deseti žáků a žákyň a každý účastník měl svůj kód, který usnadňoval rozhodčím evidenci jeho soutěžních výsledků. Výsledky se v rámci týmu sčítaly při rovnosti bodů za celý tým rozhodoval počet vítězství. Hrály se Abaku, Krycí jména, Patchwork a Kingdomino.  Průběh turnaje si pochvalovaly děti i učitelé. „Děti jsou nadšená a já jsem také s průběhem velice spokojená. Chválím výběr her, neměnila bych žádnou z nich. Připadá mi, že jsou mezi nimi ty, které se hrají kratší dobu, i ty složitější, u kterých děti musí přemýšlet a musí projevit nějakou strategii,“ uvedla pedagožka Libuše Kovářová ze Základní školy T. G. Masaryka, Riegrova, Opava.

V rámci týmů měly děti rozdělené role. „Měli jsme to v týmu rozděleno. Já jsem začala hrou Abaku a pak pokračovala s Krycími jmény. Turnaj se mi moc líbil. Byla bych ráda, kdyby takových akcí bylo více,“ sdělila Vendula, žákyně opavské ZŠ Havlíčkova. Spokojeností se netajil ani Marek ze ZŠ Edvarda Beneše, Opava. „Hrál jsem Abaku a Krycí jména. Líbilo se mi to, spoluhráči byli fajn. Se soupeři jsme se občas i zasmáli,“ uvedl Marek s tím, že na turnaj trénoval se spolužáky ve školním klubu.

Hlavní organizátor akce Zdeněk Týn, z HRAcího DEskového Centra Legie byl s průběhem akce nadmíru spokojen: „Na akci jsme se dlouho připravovali, velice mě těší, že se vydařila. Děti byly připravené a v rámci soutěže pěkně organizované, takže vše proběhlo hladce. Další ročník bude opět výzvou, popřemýšlíme, zda to nerozdělíme na nižší a vyšší stupeň, případně, zda zůstanou všechny hry stejné nebo nějakou změníme,“ uzavřel Zdeněk Týn.

Vítězné celky si odnesly kromě poukazů na nákup deskových her v hodnotě 3000, 2000 a 1000 korun také hlavolamy, které do soutěže věnoval Dušan Lederer.

Fotogalerii najdete zde:
http://www.mapopavsko.cz/deskove-hry-ovladly-opavske-skoly/

 

Milan Freiberg, garant aktivity